
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2 mm |
| Width | 1.25 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 6 |
| Height | 1.1 mm |
| Thickness | 0.9 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Elements | 2 |
| Output Current | 32 mA |
| Number of Circuits | 2 |
| Lifecycle Status | Active |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Max Output Current | 32 mA |
| Ambient Temperature Range High | 125 °C |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Bits | 2 |
| Turn-On Delay Time | 9.5 ns |
| Quiescent Current | 10 µA |
| Propagation Delay | 9.5 ns |
| High Level Output Current | -32 mA |
| Low Level Output Current | 32 mA |
| Logic Function | Inverter, Inverting |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Outputs | 2 |
| Number of Gates | 2 |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Logic Family | 74LVC |
| Logic Level - Low | 0.3 V to 1.4 V |
| Logic Level - High | 1.4 V to 3.7 V |
Stock: 559
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08717
Ext.Price$0.08717
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08717 | $0.08717 |
| 10 | $0.07697 | $0.76970 |
| 50 | $0.06797 | $3.39850 |
| 100 | $0.05934 | $5.93400 |
| 500 | $0.05180 | $25.90000 |
| 1000 | $0.04905 | $49.05000 |
| 3000 | $0.04645 | $139.35000 |
| 5000 | $0.04351 | $217.55000 |
